RUINY ZAMKU W CZORSZTYNIE

Ruiny zamku w Czorsztynie - unikatowy zabytek w Pieninach

Ruiny zamku w Czorsztynie znajdują się na wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim. Zamek jest jednym z najcenniejszych zabytków Pienin i stanowi unikatowy przykład architektury średniowiecznej.

Historia zamku

Zamek został wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku przez króla Zygmunta I Starego. Był to jeden z elementów systemu obronnego południowych granic Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, a jego ostateczny kształt został nadany w XVII wieku.

Zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, w tym oblężenia przez Tatarów w 1621 roku. W XVIII wieku zamek zaczął popadać w ruinę i ostatecznie został opuszczony w XIX wieku.

Architektura zamku

Zamek w Czorsztynie jest budowlą obronną, wzniesioną na planie czworoboku. Posiada trzy wieże: Wieżę Wielką, Wieżę Wschodnią i Wieżę Zachodnią. Zamek jest murowany z kamienia i cegły.

Wewnątrz zamku znajdują się pozostałości po pomieszczeniach mieszkalnych, gospodarczych i obronnych. Na zamku zachowały się również fragmenty sklepień, schodów i balustrad.

Ruiny zamku w Czorsztynie to popularne miejsce turystyczne. Zamek jest udostępniony do zwiedzania, a z jego murów roztacza się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie i Pieniny.

Zamek w Czorsztynie w kulturze

Ruiny zamku w Czorsztynie były plenerem wielu filmów i seriali, w tym "Janosika", "Pan Samochodzik i niesamowity skarb" oraz "Tajemnica zamku w Karpatach".

Pokoje jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe
Każdy pokój z własną łazienką
Parking dla wszystkich klientów
Pokój z balkonem
W każdym z pokoi mamy dostęp do TV
W każdym z pokoi mamy dostęp do WIFI
Pensjonat Gorce / Niedźwiedź
PENSJONAT AMONIT
Podobin 139
34-735 Niedźwiedź
REZERWCJA
tel. 884 656 550 / 884 656 545
e-mail: pensjonatamonit@gmail.com
REZERWACJA
* pole wymagane ZAREZERWUJ