Gorczański Park Narodowy

Poznaj niezwykłe atrakcje i piękno Gorczańskiego Parku Narodowego. Przygotuj się na niezapomnianą podróż pełną przygód, natury i kultury.

Historia Gorczańskiego Parku Narodowego

Gorczański Park Narodowy obejmuje najatrakcyjniejszą i najlepiej zachowaną pod względem przyrodniczym część Gorców. Park powstał w 1982 roku, by chronić przepiękne bory karpackie oraz jej roślinność. Został włączony do Natura 2000 jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków, występują tu rzadkie w skali europejskiej gatunki ptaków, m. in. dzięcioł białogrzbiety, głuszec, sóweczka, puszczyk uralski.  Są tu wspaniałe warunki do uprawiania turystyki spacerowej, pieszej, rowerowej, konnej oraz narciarskiej. Liczne szlaki turystyczne umożliwiają wędrówką po górach zachwycających krajobrazem oraz przepięknymi widokami na Babią Górę, Podhale i Tatry.

Co znajduje się w Gorczańskim Parku Narodowym?

Gorczański Park Narodowy to wyjątkowe miejsce pełne naturalnych i kulturowych atrakcji. Odkryj, co możesz znaleźć w tym malowniczym parku:

Różnorodne Szlaki Turystyczne:

Przeżyj przygodę na licznych szlakach turystycznych, prowadzących przez piękne krajobrazy, lasy i łąki.
Zwiedzaj górki, doliny i potoki, podziwiając niepowtarzalne widoki.

Bogata Flora i Fauna:

Obserwuj różnorodność roślin i zwierząt, jakie zamieszkują park. Spotkaj rzadkie gatunki ptaków, takie jak orły przednie, które są symbolem parku.

Ciekawe Formacje Geologiczne:

Zobacz malownicze wodospady, takie jak Wodospad na Kamieniu czy Wodospad pod Limbami. Odkryj tajemnicze jaskinie, takie jak Jaskinia Wodna w Czarnej Górze, pełne fascynujących formacji skalnych.

Historyczne i Kulturowe Skarby:

Przemierzaj ścieżki historyczne, które prowadzą przez urokliwe wioski i miasteczka. Zwiedzaj tradycyjne góralskie chaty i poznaj lokalne zwyczaje oraz kulturę.

Jakie są zwierzęta w Parku Narodowym Gorczańskim?

Gorczański Park Narodowy to dom dla licznych gatunków zwierząt. Oto kilka z nich, które można spotkać w parku:

 • Sarny: Delikatne i eleganckie sarny są jednymi z najczęściej spotykanych zwierząt w parku.
 • Dzikie Kaczki: Park jest siedliskiem różnych gatunków dzikich kaczek, które można zaobserwować na jeziorach i strumieniach.
 • Żbiki: Te tajemnicze drapieżniki, również znane jako rysie, są obecne w parku, chociaż ich populacja jest rzadka i trudna do spotkania.
 • Wilki: Wilki odgrywają ważną rolę w ekosystemie parku i są jednym z jego najbardziej charakterystycznych mieszkańców.
 • Ptaki: W parku można spotkać różnorodne gatunki ptaków, takie jak orły przednie, myszołowy, dzięcioły i wiele innych.

Jakie zwierzęta są chronione w Gorczańskim Parku Narodowym?

Gorczański Park Narodowy jest miejscem ochrony dla wielu zagrożonych gatunków zwierząt. Kilka z nich to:

 • Orły Przednie: To imponujące ptaki są pod ścisłą ochroną ze względu na ich rzadkość i ważną rolę w ekosystemie.
 • Rysie: Te piękne drapieżniki są jednymi z najbardziej zagrożonych gatunków w Polsce i podlegają ścisłej ochronie.
 • Bociany czarne: Te majestatyczne ptaki również cieszą się ochroną w parku ze względu na swoje ograniczone występowanie.
 • Nietoperze: W parku występuje wiele gatunków nietoperzy, które są pod ochroną ze względu na swoją ważną rolę w ekosystemie i zagrożenia, jakim są narażone.

Co jest symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego? Jak nazywa się to zwierzę?

Symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego jest orzeł przedni (Aquila chrysaetos), imponujący ptak drapieżny o złocistym upierzeniu. Ten majestatyczny ptak jest nie tylko dumą parku, ale również reprezentuje jego walory przyrodnicze i unikalność.

Gorczański Park Narodowy - Fascynujące Ciekawostki

Gorczański Park Narodowy to miejsce pełne tajemnic i fascynujących faktów. Oto kilka ciekawostek, które sprawią, że jeszcze bardziej zakochasz się w tym parku:

 1. Pierwszy park narodowy w Beskidach: Gorczański Park Narodowy został założony w 1981 roku i jest pierwszym parkiem narodowym w Beskidach. Od tego czasu przyciąga turystów swoim pięknem i bogactwem przyrody.
 2. Ochrona unikalnych ekosystemów: Park chroni różnorodne ekosystemy, w tym lasy, łąki, bagna i potoki. Bogactwo flory i fauny sprawia, że jest to miejsce niezwykłe i niepowtarzalne.
 3. Siedlisko rzadkich gatunków ptaków: Gorczański Park Narodowy jest domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków. Jednym z nich jest orzeł przedni, majestatyczny ptak drapieżny, który jest symbolem parku.
 4. Wysokość Górki Gorczańskiej: Górka Gorczańska, najwyższy szczyt parku, osiąga wysokość 1 328 metrów. Ze szczytu rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na otaczające krajobrazy.
 5. Wieloletnie tradycje pasterskie: Region Gorczańskiego Parku Narodowego ma długą historię związaną z tradycjami pasterskimi. Pasterskie chaty, w których dawniej mieszkali pasterze, nadal stanowią ważny element kulturowy parku.
 6. Magiczne jaskinie: Park kryje wiele tajemniczych jaskiń, które można odkryć podczas eksploracji. Jaskinia Wodna w Czarnej Górze, z jej imponującymi formacjami skalnymi, jest jednym z najbardziej znanych miejsc.
 7. Zachowanie dzikiej przyrody: Gorczański Park Narodowy jest miejscem, gdzie natura ma pierwszeństwo. Dzięki ścisłej ochronie i monitorowaniu, unikalne gatunki roślin i zwierząt mają szansę zachować swoje naturalne siedliska.

Odkrywanie tych ciekawostek w Gorczańskim Parku Narodowym sprawia, że podróż staje się jeszcze bardziej ekscytująca. Przygotuj się na niezapomniane doświadczenia, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć i docenić piękno i wartość tego wyjątkowego miejsca.

Pokoje jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe
Każdy pokój z własną łazienką
Parking dla wszystkich klientów
Pokój z balkonem
W każdym z pokoi mamy dostęp do TV
W każdym z pokoi mamy dostęp do WIFI
Pensjonat Gorce / Niedźwiedź
PENSJONAT AMONIT
Podobin 139
34-735 Niedźwiedź
REZERWCJA
tel. 884 656 550 / 884 656 545
e-mail: pensjonatamonit@gmail.com
REZERWACJA
* pole wymagane ZAREZERWUJ