Orkanówka

Orkanówka to dom, w którym mieszkał i tworzył Władysław Orkan, pisarz i poeta, znany jako "piewca Gorców". Dom znajduje się w Porębie Wielkiej, w przysiółku Zagronie, na zboczu Pustki, przy zielonym szlaku z Niedźwiedzia na Turbacz.

Kiedy powstała Orkanówka?

Orkanówka została wybudowana w latach 1903-1906 według projektu Andrzeja Galicy, przyjaciela Orkana. Jest to drewniana willa w stylu zakopiańskim, z wysokim poddaszem. Dom ma trzy pokoje, kuchnię i spiżarnię. Na parterze znajduje się salon, w którym Orkan przyjmował gości i pisał. W salonie znajduje się kominek, który był ulubionym miejscem pisarza.

Władysław Orkan - kiedy zamieszkał w Orkanówce?

Orkan mieszkał w Orkanówce od 1906 roku aż do swojej śmierci w 1930 roku. W domu pisał swoje najbardziej znane utwory, takie jak "Nad Niemnem", "W Roztokach" i "Chata za dworakiem". Orkanówka była również miejscem spotkań polskich pisarzy i artystów.

Orkanówka jako muzeum

W 1975 roku Orkanówka została otwarta dla zwiedzających jako muzeum. W domu zachowano oryginalne meble i wyposażenie. Na parterze znajduje się sala wystawowa, w której prezentowane są pamiątki związane z Orkanem. Na poddaszu znajduje się biblioteka, w której znajdują się książki i rękopisy Orkana.

Orkanówka atrakcją Gorców

Orkanówka jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Gorcach. Dom jest położony w pięknej okolicy, z widokiem na góry i lasy. Orkanówka jest również miejscem, w którym można poznać życie i twórczość Władysława Orkana, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy i poetów.

Władysław Orkan - kim był?

Władysław Orkan, a właściwie Władysław Józef Reymont, urodził się 14 września 1876 roku w Żywcu. Był synem Stanisława Reymonta, nauczyciela i pisarza, i Marii Reymontowej, z domu Szelburg-Zarębskiej.

Orkan uczęszczał do gimnazjum w Bochni, następnie studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach pracował jako nauczyciel w szkole w Wadowicach, a następnie jako pisarz w krakowskim dzienniku "Czas".

W 1903 roku Orkan kupił działkę w Zagrożeniu, w Gorcach. W latach 1903-1906 wybudował tam dom, który nazwał Orkanówką. W domu tym mieszkał i tworzył aż do swojej śmierci w 1930 roku.

Orkan był jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Jego utwory, takie jak "Nad Niemnem", "W Roztokach" i "Chata za dworakiem", były tłumaczone na wiele języków i cieszyły się ogromną popularnością wśród czytelników na całym świecie.

Orkan był również członkiem Polskiej Akademii Literatury i laureatem wielu nagród literackich. W 1924 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Twórczość Wadysława Orkana

Twórczość Orkana jest silnie związana z jego rodzinnym regionem, Gorcami. Jego utwory to wnikliwe studium życia górali, ich kultury i obyczajów. Orkan w swoich utworach poruszał również ważne problemy społeczne, takie jak bieda, bezrobocie i nierówność społeczna.

Najważniejsze utwory Orkana to:

"Nad Niemnem" (1904-1910)
"W Roztokach" (1916)
"Chata za dworakiem" (1925)
"Dzieje grzechu" (1922-1930)
Orkanówka jako miejsce pamięci

Orkanówka jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci w Gorcach. Dom ten jest symbolem życia i twórczości Władysława Orkana, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy i poetów.

Kiedy otwarta jest Orkanówka?

Orkanówka jest otwarta dla zwiedzających od maja do września. W domu można obejrzeć oryginalne meble i wyposażenie, a także zapoznać się z biografią Orkana i jego twórczością.

Dlaczego warto odwiedzić Orkanówkę?

Orkanówka jest miejscem, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na jej historię i architekturę, ale także ze względu na piękno przyrody, w której się znajduje. Dom usytuowany jest w malowniczej okolicy, z widokiem na góry i lasy. Orkanówka jest doskonałym miejscem na odpoczynek i relaks, a także na poznanie historii i kultury Gorców.

Pokoje jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe
Każdy pokój z własną łazienką
Parking dla wszystkich klientów
Pokój z balkonem
W każdym z pokoi mamy dostęp do TV
W każdym z pokoi mamy dostęp do WIFI
Pensjonat Gorce / Niedźwiedź
PENSJONAT AMONIT
Podobin 139
34-735 Niedźwiedź
REZERWCJA
tel. 884 656 550 / 884 656 545
e-mail: pensjonatamonit@gmail.com
REZERWACJA
* pole wymagane ZAREZERWUJ